italská cihelná dlažba - produkty z terracotty

CottoPrůmyslově vyráběné cotto

 • interiér
 • exteriér
 • cottoplusRučně vyráběné cotto

 • interiér
 • exteriér
 • cottoplusMozaika cotto

 • interiérTerrakota nejen do zahrady

terrakotové květináče, vázy, dekorativní prvky

 • interiér
 • exteriérHliněné sudy na víno

z Toskánska až k Vám do sklípku


 • interiér
 • exteriér
zajímavosti

Proces výroby terakotových dlaždic


 1. Těžba a skladování jílu
  Hlína vytěžená v lomech prochází prvním výběrem z hlediska možných nečistot a současně se z ní odstraňují velké kameny. Poté se skladuje v průmyslových odvětrávaných halách.

 2. Mletí
  Hlína a litické granule nejjemnějších rozměrů (z nichž část bude sloužit jako "výztuž" konečného výrobku) se rozemelou na požadovanou velikost a uskladní v silech.

 3. Míchání
  V dalším kroku výroby se předpokládá smíchání mletého jílu s vodou do plastické směsi. Pomocí lisovací desky postupuje na pásový dopravník, který ji dopravuje do zásobníků formovacího stroje. Pro ručně vyráběné povrchové úpravy se používají specifické plastové nádoby. Pro každou dlaždici si řemeslník vezme právě potřebné množství hliněné směsi.

 4. Vytlačování
  U strojově vyráběných povrchových úprav se připravená hlína dostane do stroje, který ji po uvolnění vzduchu přítomného ve směsi tlačí k výstupu. Na výstupu tvarovacího stroje je nasazen náustek, který hlínu nutí, aby se přizpůsobila svému tvaru. Po krátkém průchodu se dlouhý blok hlíny, který má nyní požadovaný tvar, dostane k řezačce, která jej rozdělí na požadovanou délku. Pro ruční výrobu Cotto se používají dřevěné formy, do kterých řemeslník vtlačí hliněnou směs, aby získal požadovaný formát. Velikost definovaného kusu je přibližně o 6 % (u ruční výroby o 8 %) větší vzhledem k výsledné velikosti, protože "surový" kus prochází tímto procentem smrštění při sušení a vypalování v peci.

 5. Sušení
  Vytlačené a nařezané kusy jsou automaticky naloženy na vozíky a odeslány do sušicích komor. V těchto komorách, které jsou vyhřívány na teplotu přibližně 40-50 °C horkým vzduchem regenerovaným z pecí, materiál pomalu odevzdává svou vlhkost pomocí ventilátorů, které nepřetržitě cirkulují vzduch. Vlhkost musí být odváděna velmi pomalu, aby nedošlo k popraskání kusu, k němuž by mohlo dojít při rychlém odběru vlhkosti. Je velmi důležité, aby byl kus před zpracováním do dalších výrobních kroků zcela suchý.

 6. Kartáčování a další operace zušlechťování povrchu
  Po vysušení mohou být dlaždice podrobeny některým povrchovým operacím. Například Arrotato prochází specifickým procesem: kusy jsou odeslány do kartáčovacího stroje, který provádí konečné vyhlazení pomocí speciálního brusného papíru a kartáčování, které se provádí pomocí sady ocelovými kartáči, které dodávají povrchu klasický rustikální vzhled. U jiných povrchových úprav (např. Satinato) se provádějí další procesy. Pro všechny ručně vyráběných kusů musí být každý z nich zušlechtěn, aby se odstranily ostré hrany. Po těchto operacích je materiál připraven k vypálení.

 7. Namáčení
  Mezi četnými minerály, které tvoří hlínu z oblasti Impruneta, je jeden, uhličitan vápenatý, který i přes jemné mletí a dlouhý výpal při teplotě přibližně 980 °C zůstává aktivní a má tendenci bobtnat, pokud je vystaven vzdušné vlhkosti. To by způsobilo nekonečné množství malých otvorů na povrchu dlaždice a zmařilo by to veškerou práci vynaloženou na výrobu tohoto kvalitního výrobku. V důsledku toho a aby se zabránilo znehodnocení dlaždic, se musí  hotový a zabalený výrobek ponořit asi na hodinu do vody, aby uhličitan vápenatý definitivně "vyhasl".

 • Termín dodání

  K dispozici v externím skladu - standardní doba dodání
  3-4 týdny. Potřebujete materiál dříve? 

 • Cena 

  Napište nám kolik m2 potřebujete a my vám vytvoříme cenovou nabídku na míru.

 • PDF katalog 

  Chcete vidět více realizací z této kolekce? Napište si o pdf katalog.

 • Vzorek k vidění na prodejně

  Zobrazené fotografie a realizace nemusejí vždy odpovídat skutečnému vzorku - doporučujeme vždy porovnat se skutečným vzorkem